„KSIĄŻĘ I DYBUK” – LAUREAT FESTIWALU W WENECJI W RAMACH HOT SELECTION 2018

27 września, w warszawskim Centrum Łowicka odbędzie się drugi pokaz z cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION 2018, prezentującego najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat. Tym razem pokazany zostanie nagrodzony na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji „Książę i Dybuk” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Projekt był prezentowany w ramach programu DOC LAB POLAND 2017.

Zapraszamy na trzecia edycję DOC LAB POLAND HOT SELECTION - cykl pokazów najciekawszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat i spotkań z twórcami. Pierwsza projekcja („Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki”) odbyła się w grudniu 2016 roku, w 2017 roku organizatorzy zorganizowali 6 projekcji, między innymi filmów „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka, „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej i „Miss Holocaust” Michaliny Musielak. Tegoroczne HOT SELECTION otworzył 12 września pokaz filmu „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego. Cykl jest częścią programu Doc Lab Poland Warsaw Days, wspartego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, w ramach którego zostaną też zorganizowane warsztaty dla filmowców i wykłady otwarte dla szerszej publiczności – w październiku, podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

KSIĄŻĘ I DYBUK

2017, 80 min

Któż z nas nie chciał być kiedyś kimś innym?

„Książę i dybuk” to filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego. Kim naprawdę był Mosze Waks? Złotym dzieckiem kina, przebiegłym krętaczem czy człowiekiem, który nieustannie mieszał filmową iluzję i rzeczywistość? Syn biednego żydowskiego kowala z Ukrainy zmarł we Włoszech jako Książę Michael Waszynski, hollywoodzki producent i polski arystokrata na wygnaniu. Był czołowym reżyserem przedwojennej Polski, a następnie wpływową postacią włoskiego i hollywoodzkiego przemysłu filmowego. Zrealizował ponad pięćdziesiąt filmów, w tym fabuły z Sophią Loren i Claudią Cardinale, które odniosły wielki sukces. Pracował z Orsonem Wellesem i Vittorio De Sicą. Lecz tylko jeden film stanowił jego prawdziwą obsesję - „Dybuk“ oparty na starej żydowskiej legendzie, najważniejszy i najbardziej mistyczny żydowski film w historii.

Jednak najbardziej spektakularny film, jaki udało mu się stworzyć, to jego własne życie. Był prawdziwym kameleonem, który, wykorzystując magiczne możliwości kina, nieustannie zmieniał swoją tożsamość.

Film miał premierę na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie otrzymał nagrodę jury Venice Classics za najlepszy dokument o kinie. Był też nagradzany na festiwalach w Warszawie, Krakowie i Mińsku.

Scenariusz i reżyseria: Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, zdjęcia: Piotr Rosołowski, muzyka: Maciej Cieślak, montaż: Andrzej Dąbrowski, dźwięk: Marcin Lenarczyk, producenci: Małgorzata Zacharko, Marrhias Miegel, Ann Carolin Renniger i Thomas Kufus, produkcja: Film Art Production, Kindschafter Filmproduktion GmbH, zero one film.

27 września
Centrum Łowicka,
ul. Łowicka 21; godz. 19.00

Wstęp wolny. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórcami filmu.
Współorganizatorem pokazu jest program Creative Europe Desk Polska.


DOC LAB POLAND to największy w Polsce program dla profesjonalnych dokumentalistów, łączący konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży. W 2018 r. w DOC LAB POLAND bierze udział w sumie 21 projektów dokumentalnych w fazie developmentu lub montażu, reprezentowanych przez zespoły składające się z reżysera i producenta. Dodatkowym, ważnym elementem programu jest market koprodukcyjny organizowany dla kolejnych ok. 50 producentów z Polski i zagranicy. W ramach publicznych prezentacji oraz marketu koprodukcyjnego podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyło się ok. 800 indywidualnych spotkań branżowych. Uczestnicy programu otrzymali nagrody o łącznej wartości 86 tys. zł.

Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a głównym partnerem i współorganizatorem sesji krakowskiej – Krakowski Festiwal Filmowy. Program jest organizowany we współpracy z DOK Leipzig, najważniejszym niemieckim festiwalem filmów dokumentalnych, EDN - European Documentary Network, czeskim Institute of Documentary Film oraz Warszawskim Festiwalem Filmowym. Partnerami edycji 2018 są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Instytut Adama Mickiewicza i Culture.pl, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, FINA Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Centrum Łowicka, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Krakowski Klaster Filmowy, Mazovia Warsaw Film Commission i Mazowiecki Instytut Kultury, kancelaria MKZ Partnerzy, ColorOffOn, Lightcraft, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych; Partnerem Warsaw Days i DOC LAB POLAND Hot Selection jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Więcej na: www.doclab.pl