PAŹDZIERNIK NA FESTIWALACH

Październik to pełnia sezonu festiwalowego. W tym miesiącu polskie produkcje dokumentalne wyświetlone zostaną w ponad 40 pokazach na ponad 20 festiwalach filmowych na całym świecie.

Jeszcze we wrześniu rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Milwaukee, w którego sekcji konkursowej pokazany zostanie dokument Katarzyny Gondek „Najwyższy”. Film ten będzie w październiku obecny na jeszcze dwóch innych amerykańskich festiwalach – Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago oraz Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Hot Springs. W obu przypadkach będą to pokazy konkursowe.

Najczęściej pokazywanym zagranicą polskim dokumentem będzie, podobnie jak we wrześniu, „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego. Film weźmie w październiku udział w siedmiu zagranicznych festiwalach filmowych. Pięć razy będzie miał okazję powalczyć o festiwalowe nagrody – pokazany zostanie w sekcjach konkursowych Festiwalu Filmów Dokumentalnych Chagrin w USA, Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Sapporo, festiwali filmowych Heartland i Woodstock w USA oraz festiwalu filmowego Astra w Rumunii. W konkursie tego ostatniego festiwalu jednym z rywali „Naszej klątwy” będzie „Efekt Domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Ponadto dokument Tomasza Śliwińskiego wyświetlony zostanie w pokazach pozakonkursowych festiwali IndieCork w Irlandii oraz Imagine Science w Stanach Zjednoczonych.

Publiczność festiwalu Imagine Science będzie też miała okazję obejrzeć zrealizowany przez Anielę Gabryel film „Lecieć, nie lecieć”. Dokument ten może się pochwalić trzema zagranicznymi pokazami w październiku. Poza pokazem w USA, weźmie udział w konkursach Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Teheranie oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Aljazeera w Katarze.

Polska reprezentacja na festiwalu Aljazeera będzie w tym roku wyjątkowo liczna. Poza „Lecieć, nie lecieć” do walki o festiwalowe nagrody staną także filmy „Sati” Bartka Świderskiego, „Lewa połowa twarzy” Marcina Bortkiewicz i „Siedmiu mężczyzn w różnym wieku” Sławomira Witka.

„Lewa połowa twarzy”, podobnie jak „Lecieć, nie lecieć”, będzie w tym miesiącu gościć na trzech zagranicznych festiwalach. Obok festiwalu Aljazeera, film Marcina Bortkiewicza, zakwalifikował się do  sekcji konkursowych Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Vilnius Shorts oraz Festiwalu Filmów Środkowo- i Wschodnioeuropejskich Cineast w Luksemburgu.

W programie konkursu festiwalu Cineast znalazły się w tym roku aż cztery polskie tytuły. Poza „Lewą połową twarzy” widzowie w Luksemburgu będą mogli obejrzeć również „Sondę o mężczyznach” Mateusza Głowackiego, „Ojca i syna” Pawła Łozińskiego oraz „To tylko marzenia” Jakuba Michnikowskiego.

Po dwa pokazy w październiku będą miały „Abu Haraz” Macieja J. Drygasa, „Odwiedziny” Mateja Bobrika oraz „Siedmiu mężczyzn w różnym wieku” Sławomira Witka. Film Macieja Drygasa pokazany zostanie w konkursach festiwalu Ânûû-rû Âboro w Nowej Kaledonii oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych Bozcaada w Turcji. „Odwiedziny” powalczą o nagrody w Portugalii, na festiwalu Międzynarodowym Festiwalu filmów krótkometrażowych FIKE oraz we Francji – na Un Festival C’Est Trop Court. Dokument Sławomira Witka, poza wspomnianym pokazem na festiwalu Aljazeera, weźmie też udział w sekcji konkursowej festiwalu Enfants Terribles w Belgii.

Szanse na nagrody w tym miesiącu mają również filmy: „Wszystko jest możliwe” Lidii Dudy – na festiwalu Sofia Biting Docs w Bułgarii, „Miłość” Filipa Dzierżawskiego – na Seattle Polish Film Festival, „Joanna” Anety Kopacz – na niemieckim festiwalu DokumentArt, „O rządach miłości” Adeli Kaczmarek – na festiwalu Filmets Badalona w Hiszpanii oraz „Dziennik z podróży” Piotra Stasika – na Festiwalu Filmów o Sztuce w węgierskim Szolnoku. Do pozakonkursowych pokazów na tym ostatnim festiwalu selekcjonerzy zaprosili „Niezależną Republikę Samosiuk” Adama Lewandowskiego oraz „Madame Tyson” Edwarda Porembnego.

Polski dokument będzie w październiku najliczniej reprezentowany na festiwalu DOK. Leipzig. Do różnych sekcji konkursowych zakwalifikowały się „6 kroków” Bartosza Dombrowskiego, „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka, „Efekt domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego oraz „15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz. W pokazach pozakonkursowych wyświetlone zostaną „Superjednostka” Teresy Czepiec, „One Man Show” Jakuba Piątka, „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Przywódcy” Pawła Ferdka oraz "Jestem Kuba" Åse Svenheim Drivenes.