POLSKIE FILMY NOMINOWANE DO NAGRÓD SILVER EYE

W tym roku w targach East Silver Market weźmie udział czterdzieści filmów produkowanych lub koprodukowanych w Polsce. Siedem z nich zostało nominowanych do nagród Silver Eye dla najlepszych kreatywnych dokumentów targów.

East Silver Market to targi filmowe, których celem jest promocja i dystrybucja filmów dokumentalnych z 27 państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym również z Polski. W tym roku już po raz jedenasty będą towarzyszyły Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. Od 2009 roku na East Silver Market przyznawane są Silver Eye – nagrody dla najlepszych dokumentów biorących udział w targach. Silver Eye to wyróżnienie o tyle wyjątkowe pośród innych nagród filmowych, że przyznawane jest producentowi, nie zaś reżyserowi filmu. Nagroda przeznaczona jest na wsparcie promocji i dystrybucji zagranicznej filmu.

Filmy biorące udział w targach podzielone są na trzy kategorie – krótki, średni i długi metraż. W każdej z nich nominowanych do nagrody jest około 10 tytułów. Zwycięzcy poza statuetką otrzymują 1500 euro i roczną reprezentację filmu w East Silver Caravan, jednoznaczną z promocją zwycięskiego filmu na ponad 100 najważniejszych festiwalach filmowych na świecie.

W tym roku nominację do nagród Silver Eye otrzymało siedem obrazów mających polskiego producenta lub koproducenta:

a) w kategorii filmów krótkometrażowych (do 30 minut):

- „Superjednostka”, reż. Teresa Czepiec, prod. Wajda Studio
- „Odwiedziny”, reż. Matej Bobrik, prod. SFP– Studio Munka
- „Gdzie ja”, reż. Arjun Talwar, prod. PWSFTViT, Arjun Talwar (Indie)

b) w kategorii filmów średniometrażowych (od 30 do 60 minut):

- „Rybaczymy”, reż. Maciej Głowiński, prod. Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie

c) w kategorii filmów pełnometrażowych (powyżej 60 minut):

- „Deep love”, reż. Jan P. Matuszyński, prod. Cor Leonis Production, Otter Films, HBO Europe
- „Aleppo. Notatki z ciemności”, reż. Wojciech Szumowski, Michał Przedlacki, prod. Studio Szumowski, TVN S.A.
- „Gottland”, reż. Viera Čákanyová, Petr Hátle, Lukáš Kokeš, Klára Tasovská, Rozálie Kohoutová, prod. Nutprodukce (Czechy), Czech Television (Czechy), Bfilm, s.r.o. (Slovakia), Centrala (Polska), FAMU - Film and TV School of the Academy of Performing Arts in Prague (Czechy)

Trzy z wymienionych filmów („Superjednostka”, „Odwiedziny” i „Deep love”)  reprezentowane są przez Krakowską Fundację Filmową. Poza filmami nominowanymi, w targach East Silver Market weźmie udział ponad trzydzieści innych polskich produkcji, z czego szesnaście reprezentowanych jest przez Krakowską Fundację Filmową w ramach programu Polish Docs.

W ubiegłych latach polskie filmy były równie licznie reprezentowane na East Silver Market, a co więcej, wiele z nich otrzymało nagrody Silver Eye. W 2009 roku „Sześć tygodni” Marcina Janosa Krawczyka zwyciężyło w kategorii krótkiego metrażu, a „Królik po berlińsku” Bartosza Konopki – w kategorii średniego metrażu. Wyróżnienie w kategorii długiego metrażu otrzymał film "Bocznica” Anny Kazejak. Rok później za najlepszy film krótkometrażowy uznany został obraz „Takie życie” Daniela Zielińskiego, a za najlepszy film długometrażowy – „Koniec Rosji” Michała Marczaka. Wyróżnienia powędrowały do filmów „Praca Maszyn” Michała i Macieja Mądrackich oraz Gillesa Lepore’a oraz „Krajobraz nizinny z kołyską” Arkadiusza Biedrzyckiego. W 2012 wśród laureatów Silver Eye znalazły się „Wytnij-wklej” Rafała Samusika w kategorii dokumentów krótkometrażowych oraz „Kiedyś będziemy szczęśliwi” Pawła Wysoczańskiego w kategorii średniego metrażu. W ubiegłym roku najlepszym filmem krótkometrażowym East Silver Market została polsko-kubańska korpodukcja „Sceny sprzed” Aleksandry Maciuszek, a średniometrażowym – „Joanna” Anety Kopacz”. Wyróżnienie otrzymała „Sztuka znikania” Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego.

Pełną listę tytułów nominowanych do nagród Silver Eye znaleźć można na stronie internetowej East Silver.