POLSKIE DOKUMENTY ZWYCIĘŻAJĄ W KANADZIE

Na zakończonym w niedzielę 12 maja festiwalu DOXA nagrodzono aż dwa polskie filmy. Obraz „18 kg” Kacpra Czubaka otrzymał nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Krótkometrażowego, a „Życie stylem dowolnym” Adama Palenty – wyróżnienie Jury Młodzieżowego.

Tegoroczna edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych DOXA, która odbyła się w Vancouver od 3 do 12 maja, była wyjątkowo szczęśliwa dla polskich dokumentalistów - nagrody zdobyły aż 2 polskie filmy. Wyprodukowany przez Telewizję Religia film Kacpra Czubaka „18 kg” został jednogłośnie uznany za Najlepszy Dokument Krótkometrażowy festiwalu a „Życie stylem dowolnym” Adama Palenty zwróciło uwagę Jury Młodzieżowego, które nagrodziło film wyróżnieniem. Warto dodać, że dla „18 kg” to pierwsza międzynarodowa nagroda.

Akcja „18 kg” rozgrywa się w domu dziecka Kasisi w Zambii, do którego trafiają dzieci, których nikt nie chce. Zagłodzone, chore, często na granicy życia i śmierci. Dla wielu z nich dom prowadzony przez polskie misjonarki jest miejscem ostatniej szansy. Ogromne poświęcenie sióstr może jednak przynieść zarówno radość, jak i cierpienie. Jednym z podopiecznych jest Francis, młody chłopak zarażony wirusem HIV. Siostry starają się go przekonać do nierównej walki z chorobą.

W „Życiu stylem dowolnym” oko kamery przygląda się zawodnikom startującym w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w pływaniu – na pozór zawodom, jak każde inne. Jest jednak coś, co odróżnia relacjonowane wydarzenie od innych – to pojęcie „rywalizacji”. Uczestnicy zawodów nie konkurują z przeciwnikami, lecz z własnymi niedoskonałościami i ograniczeniami. Zawodnicy wspierają się, udowadniając, że sport to nie tylko dążenie do zwycięstwa nad rywalami – ale przede wszystkim pokonanie własnych słabości. 

Więcej informacji o festiwalu DOXA na jego stronie internetowej.